Buďte kreativní v digitálním světě!

Cílem kampaně je ukázat, že programování není jen záležitostí úzké skupiny odborníků, propagovat jej mezi lidmi a ukázat, že může posloužit k realizaci mnoha tvořivých nápadů. Už teď školy, děti, mladí, rodiče, učitelé, programátoři nebo podniky přípravují akce, které mohou realizovat v rámci Evropského týdne programování. Informace o nich publikují na codeweek.eu.

Jak se zapojit?

  • Děti, mládež a dospělí se účastní akcí zaměřených na programování a také pořádají své vlastní akce, kde ukazují, co vše lze programováním vytvořit.
  • Programátoři organizují semináře v místních školách, počítačových klubech nebo komunitních centrech.
  • Učitelé, kteří umějí programovat, učí v kurzech programování, poskytují plány svých hodin kolegům či pro ně organizují semináře.
  • Učitelé, kteří neprogramují, pořádají přednášky nebo zvou rodiče či studenty, kteří se programováním zabývají.
  • Rodiče podporují své děti v účasti na kurzech programování.
  • Podniky a neziskové organizace pořádají semináře o programování, nabízí své zaměstnance jako školitele, organizují soutěže nebo nabízí sponzorování.
  • Každý, kdo se takové akce v programování zúčastní, nám může sdělit své zkušenosti a inspirovat ostatní!

Využijte stručný návod a seznam zdrojů!

Proč začít s programováním?

Způsob, jakým pracujeme, komunikujeme, ale i jak myslíme, se pod vlivem rychle se vyvíjejících technologií od základu mění. Chceme-li se na těchto změnách podílet, a ne se jim pouze přizpůsobovat, nestačí umět technologie jen využívat. Potřebujeme porozumět jejich fungování a osvojit aspoň základní schopnosti a dovednosti související s jejich vytvářením. K tomu výborně poslouží právě programování. Pomáhá pochopit různé procesy kolem nás, přesně sdělovat myšlenky a uskutečňovat nejrůznější nápady.

Kromě toho platí, že více než 90 % odborných profesí v současnosti vyžaduje alespoň nějaké IT znalosti. IT odborníci jsou navíc pilířem moderní pracovní síly ve všech odvětvích evropského hospodářství. Poptávka po nich roste ročně o 3 %, počet absolventů informatiky ale za poptávkou zaostává. V důsledku toho je v Evropě mnoho pracovních míst pro IT odborníky neobsazených, a to navzdory vysoké nezaměstnanosti. Pokud nebudeme tento problém patřičně řešit na evropské i vnitrostátní úrovni, může nám v roce 2020 chybět až 825 000 IT odborníků. 

Co tedy mohu udělat?

Během Týdne programování zorganizujte akci, kterou zaregistrujte na mapě CodeWeek Events. Můžete se přidat také k ostatním – na mapě najdete přehled pořádaných akcí a také inspiraci, co všechno lze dělat.

Pokud si nevíte rady, kontaktujte nás, rádi pomůžeme.

Kontakt

twitter.com/CodeWeekCz      facebook.com/CodeWeekCz

Můžete se obrátit také přímo na některého českého ambasadora, nebo napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Evropský týden programování: Kontext

Evropský týden programování získal podporu hnutí na podporu programování a významných IT firem, které pomáhají přilákat k programování miliony dětí, například prostřednictvím motivujících úvodních kurzů programování, vývojem vzdělávacích modulů a školením učitelů. Iniciativu EU zaměřenou na programování zahájily společně v rámci Velké koalice pro digitální pracovní místa společnosti Microsoft, Google, Telefónica, Liberty Global a Facebook.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!